Łuszczyca

Wspomaganie leczenia łuszczycy – komora hiperbaryczna

Łuszczyca jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym i według danych, dotyka około miliona osób w całej Polsce. To przewlekłe schorzenie objawia się głównie poprzez zapalne zmiany skóry. Początkowo niewielkie grudki z czasem zwiększają się i pokrywają tzw. łuską, czyli nadmiernie złuszczającym się naskórkiem. Wykwitom towarzyszy świąd i zaczerwienienie, a także pękanie i krwawienie skóry.

Przyczyny i tradycyjne leczenie łuszczycy

Geneza łuszczycy nie została do końca poznana, stąd brak obecnie w pełni skutecznych metod leczenia. Wiadomo, że na wystąpienie objawów wpływa obciążenie genetyczne, znaczenie mają też zaburzenia hormonalne. Pogorszenie objawów może powodować nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu i papierosów oraz przewlekły stres.

Pacjentów można utrzymywać w stanie remisji lub zmniejszać zmiany skórne. Najczęściej w tym celu stosuje się terapię farmakologiczną i naświetlania promieniami UV. W przypadku schorzeń takich jak łuszczyca, normobaria może skutecznie wspomagać leczenie. Metoda ta zdobywa coraz większą popularność na świecie, dzięki licznym korzyściom dotlenienia organizmu.

Jak zwiększone stężenie tlenu we krwi wpływa na polepszenie stanu w łuszczycy?

Zwiększone ciśnienie w komorze normobarycznej wpływa na skuteczne dotlenianie się tkanek. W jaki sposób poprawia to stan zmian, które wywołuje łuszczyca? Tlenoterapia przyśpiesza procesy metaboliczne w tkankach, w tym procesy regeneracyjne nabłonka – rany na skórze zaczynają szybciej się goić. Wytwarzane zostają większe ilości kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna. Ponadto, normobaria ułatwia proces detoksykacyjny – wydzielania się z tkanek szkodliwych toksyn. W przebiegu łuszczycy ma to znaczenie ze względu na wpływ zanieczyszczenia organizmu na pogorszenie objawów.

Terapia normobaryczna niesie za sobą liczne korzyści, istotne dla osób dotkniętych schorzeniem, jakim jest łuszczyca. Komora hiperbaryczna jest warta wypróbowania tym bardziej dlatego, że to metoda w pełni bezpieczna i nieinwazyjna.

Badania:

  1. Khachaturov GS, Marinokha GD, Andrienko AI, Didunov AI, Malichenko NA. Opyt kliniko-éksperimental'nogo primeneniia mazeĭ v sochetanii s giperbaricheskoĭ oksigenatsieĭ [Experience in the clinical-experimental use of ointments in combination with hyperbaric oxygenation]. Klin Khir. 1994;(1-2):8-10. Russian. PMID: 8078265.
  2. Jeter JP, Wong EB. Hyperbaric oxygen therapy in dermatology. Cutis. 2020 Jan;105(1):24-27. PMID: 32074152.
Umów się na wizytę
linia
linia

Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny termin wizyty.


500 521 051
biuro@tlen-terapia.pl

 

Zarezerwuj wizytę