Doping w sporcie, regeneracja po kontuzjach

Komora hiperbaryczna – doping w sporcie?

Dla każdego sportowca dbanie o kondycję organizmu jest bardzo istotne. Z tego właśnie powodu - pomiędzy treningami - sportowcy korzystają z rehabilitacji i masaży rozluźniających oraz dbają o zbilansowaną dietę i suplementację. Coraz popularniejsza staje się również terapia hiperbaryczna, która poprzez zwiększone ciśnienie panujące w komorze tlenowej wpływa korzystnie na wyniki sportowe.

Dotlenienie organizmu poprawia ogólny dobrostan organizmu, przyspieszając procesy metaboliczne i usprawniając krążenie krwi. Dzięki temu ciało sportowca staje się bardziej wydajne – mięśnie zaopatrzone w dużą ilość tlenu są w stanie pracować długo i wydajnie.

Sportowcy korzystający z tlenoterapii twierdzą zgodnie, że sesje w komorze hiperbarycznej są dla nich bardzo pomocne. Komora hiperbaryczna wpływa na polepszenie wyników sportowych również poprzez ułatwienie regeneracji po treningu. Po wysiłku można w ten sposób zredukować deficyt tlenowy w mięśniach. Zwiększona ilość tlenu wpływa również na szybsze zaleczanie mikrouszkodzeń tkanki mięśniowej, które powstają podczas ćwiczeń.

Leczenie układu ruchu po kontuzjach w sporcie

Uprawianie sportu wiąże się z ryzykiem występowania urazów i kontuzji. Pod względem rehabilitacji, tlenoterapia w sporcie również jest wysoce korzystna. Dotlenienie tkanek wspomaga gojenie się ran oraz uelastycznia tkanki poprzez wzmożone wytwarzanie kolagenu i elastyny. Przyśpieszenie metabolizmu komórek sprzyja usuwaniu toksyn i pozbywaniu się bakterii z organizmu. Tlenoterapia wpływa na nawet ośmiokrotny wzrost produkcji komórek macierzystych, czyli pierwotnej wersji komórek ciała, zdolnych do wyspecjalizowania się w dowolnej tkance organizmu. Niezwykłe właściwości komórek macierzystych w połączeniu z dużą ich ilością znacznie usprawniają procesy regeneracji. Wszystko to składa się na szybszy powrót do pełnej sprawności po wypadku.

Istnieje zatem wiele aspektów, na które w korzystny sposób wpływa tlenoterapia. Doping w sporcie, regeneracja po treningu i leczenie kontuzji – wszystko to zachęca do skorzystania z tej niezwykłej metody dotleniania organizmu.

Badania:

  1. Yagishita K, Enomoto M, Takazawa Y, Fukuda J, Koga H. Effects of hyperbaric oxygen therapy on recovery acceleration in Japanese professional or semi-professional rugby players with grade 2 medial collateral ligament injury of the knee: A comparative non-randomized study. Undersea Hyperb Med. 2019 Sep - Dec - Fourth Quarter;46(5):647-654. PMID: 31683363.
  2. Babul S, Rhodes EC. The role of hyperbaric oxygen therapy in sports medicine. Sports Med. 2000 Dec;30(6):395-403. doi: 10.2165/00007256-200030060-00002. PMID: 11132122.
  3. Dolezal V. Hyperbarická oxygenoterapie pri zranĕní sportovců [Hyperbaric oxygen therapy in athletic injuries]. Cas Lek Cesk. 2002 May 24;141(10):304-6. Czech. PMID: 12078582.
Umów się na wizytę
linia
linia

Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny termin wizyty.


500 521 051
biuro@tlen-terapia.pl

 

Zarezerwuj wizytę