Zapalenie zatok

Zapalenie zatok – komora hiperbaryczna sposobem na dokuczliwą dolegliwość

Rola zatok w organizmie człowieka ciągle pozostaje zagadką dla naukowców, można jednak wymienić kilka przyjętych funkcji, jakie pełnią te struktury. Jedną z nich jest ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza, a także jego oczyszczanie poprzez nabłonek wewnętrznych ścian zatok. Uważa się również, że zatoki biorą udział w wyrównywaniu różnicy ciśnień podczas oddychania oraz pomagają strukturom ucha wewnętrznego w odpowiednim przewodzeniu dźwięku. Co ciekawe, zatoki pełnią również funkcję ochrony mózgoczaszki przed uszkodzeniami mechanicznymi, a do ich zadań należy także termoizolacja podstawy czaszki i oczodołu. Ich dobrostan przyczynia się zatem do ogólnego zdrowia człowieka na wiele sposobów, dlatego tak istotne jest niezwłoczne podjęcie leczenia w przypadku wystąpienia zapalenia zatok. Komora hiperbaryczna może być wysoce pomocna w terapii.

Zapalenie zatok zaczyna się zazwyczaj od zwykłego kataru, który jednak z czasem przeradza się w boleśnie zatkany nos, łzawienie oczu i pulsujący ból twarzoczaszki. Szczególnie uciążliwa jest przewlekła postać tej choroby, która występuje u prawie 15% pacjentów. Leczenie tego schorzenia w jego przewlekłej formie niestety nie należy do łatwych. W terapii konwencjonalnej stosuje się między innymi antybiotykoterapię, leki obkurczające błonę śluzową oraz inhalacje.

Mechanizm leczenia zapalenia zatok za pomocą hiperbarii

W uzupełnianiu terapii schorzeń takich jak zapalenie zatok komora hiperbaryczna jest niezwykle skuteczna. Tlenoterapia wspomaga również profilaktykę chorób układu pokarmowego. Jak to możliwe? W trakcie sesji w komorze hiperbarycznej pacjent wdycha tlen w zwiększonym stężeniu i pod wysokim ciśnieniem. Umożliwia to bardziej wydajne przedostawanie się tlenu do tkanek ciała, skutkując szybszą regeneracją tkanek i leczeniem infekcji. Stany zapalne w zatokach zostają zmniejszone, dzięki uaktywnieniu komórek odpornościowych za pomocą dużych ilości tlenu. Ponadto, dotlenienie organizmu poprawia ogólnie samopoczucie pacjenta, ponieważ długotrwałe trudności w oddychaniu przez zatkany nos mogą skutkować wycieńczeniem i osłabieniem.

Badania:

  1. Germonpre P, Levie P, Dehalleux C, Caers D. ENT indications for Hyperbaric Oxygen Therapy. B-ENT. 2016;Suppl 26(1):87-106. PMID: 29461736.
Umów się na wizytę
linia
linia

Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny termin wizyty.


500 521 051
biuro@tlen-terapia.pl

 

Zarezerwuj wizytę