Ortopedia i reumatologia

Urazy kończyn, a tlenoterapia - ortopedia i reumatologia dziedzinami korzystającymi z niezwykłych właściwości tlenu

Naukowcy są zgodni co do szerokiego wachlarza możliwości, jakie w medycynie prezentuje tlenoterapia. Dziedziny ortopedii i reumatologii również czerpią z dobrodziejstw używania stężonego tlenu do leczenia pacjentów. Okazuje się, że terapia w komorze hiperbarycznej może być z powodzeniem stosowana jako uzupełnienie rehabilitacji urazów oraz schorzeń kostnych i stawowych.

Podczas wizyty w komorze hiper- lub normobarycznej, pacjent znajduje się w warunkach podwyższonego ciśnienia, które wpływa na lepsze wtłaczanie tlenu do komórek ciała. W ten sposób zwiększa się stężenie tlenu w całym organizmie - również w tkankach narządu ruchu. Pierwiastek ten jest niezbędny do przeprowadzania praktycznie wszystkich procesów metabolicznych.

Znaczenie tlenu dla regeneracji układu ruchu

Tlen pobudza do pracy osteoklasty, czyli tak zwane komórki kościogubne, przyśpieszając usuwanie zniszczonych komórek i wzmagając przyrost kości po urazach i złamaniach. Stymulowane zostają również fibroblasty, które odpowiadają za syntezę kolagenu i elastanu; białka te wpływają na odpowiednie właściwości mechaniczne kości. Warto pamiętać również, że kości są tkanką ukrwioną, a tlenoterapia wspiera angiogenezę, czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych.

Sesje w komorze hiperbarycznej mogą pomóc przy urazach i zapaleniach kości oraz tkanek miękkich kończyn, w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zespołu cieśni nadgarstka, a także przy osteoporozie, martwicy kości czy fibromialgii. Jest to możliwe dzięki zwiększonemu angażowaniu leukocytów, czyli komórek odpornościowych. Zwiększona ilość tlenu działa negatywnie na bakterie beztlenowe, odpowiedzialne za dużą część infekcji.

W obliczu wysoce skutecznej metody rehabilitacji jaką jest tlenoterapia, ochoczo korzysta się z jej zalet, wspomagając leczenie pacjentów. Wizyty w komorze hiperbarycznej są całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne.

Badania:

  1. Barilaro G, Francesco Masala I, Parracchini R, Iesu C, Caddia G, Sarzi-Puttini P, Atzeni F. The Role of Hyperbaric Oxygen Therapy in Orthopedics and Rheumatological Diseases. Isr Med Assoc J. 2017 Jul;19(7):429-434. PMID: 28786258.
  2. Sahni T, Aggarwai S, Use of hyperbaric oxygen therapy in management of orthopedic disorders, Apollo Medicine, Vol. 9, Issue 4, December 2012, 318-322.
Umów się na wizytę
linia
linia

Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny termin wizyty.


500 521 051
biuro@tlen-terapia.pl

 

Zarezerwuj wizytę