Autyzm, Zespół Aspergera

Wspomaganie leczenia autyzmu – komora normobaryczna

Autyzm to złożone zaburzenie neurologiczne, ściśle związane z nieprawidłową pracą komórek nerwowych. Charakteryzuje się ono między innymi samoizolacją chorego od otoczenia i nieprawidłową reakcją na bodźce. Wyniki badań z całego świata wskazują, że autyzm jest niezwykle trudny do całkowitego wyleczenia. Regularna terapia może jednak pomóc choremu odnaleźć się w społeczeństwie i zminimalizować objawy autyzmu. Jedną z metod wspomagających leczenie jest tlenoterapia normobaryczna.

Podczas terapii w komorze normobarycznej zostaje dostarczona do mózgu większa ilość tlenu. Skutkuje to polepszeniem krążenia krwi w tkance i sprzyja usuwaniu toksyn z komórek. Ponadto, wyższe stężenie tlenu stymuluje powstawanie komórek macierzystych. Normobaria polepsza zatem ogólny dobrostan układu nerwowego, który odpowiedzialny jest za występowanie zaburzeń autystycznych. Wspomagając leczenie metodą, jaką jest normobaria, autyzm nie ustępuje całkowicie, zauważalne są jednak pozytywne efekty w postaci poprawy zachowania dzieci i ich lepszego samopoczucia.

Polepszenie umiejętności społecznych wpływa na większą aktywność i zainteresowanie otaczającym światem. Zredukowany zostaje także poziom stresu u dzieci – mniej frustrujące stają się dla nich codzienne czynności, co wpływa na większą samodzielność pacjentów.

Obiecujące wyniki badań nad leczeniem autyzmu za pomocą normobarii

Skuteczność tlenoterapii we wspomaganiu terapii autyzmu została potwierdzona badaniami. U jednej grupy chorych stosowano ciśnienie o 3% większe niż atmosferyczne, a w drugiej grupie było ono 30% wyższe w porównaniu do atmosferycznego. U znaczącej liczby dzieci z zaburzeniami autystycznymi, dzięki wykorzystaniu tej metody leczenia, poprawiło się rozumienie języka, komunikacja i utrzymywanie kontaktu wzrokowego; lepsze efekty terapii zaobserwowano u dzieci, które zostały poddane działaniu tlenu w wyższym ciśnieniu. W tej grupie badawczej badawczej zaobserwowano, że aż u 80% dzieci polepszyło się zachowanie i kontakty społeczne. Podobne warunki występują w naszej komorze normobarycznej.

Badania potwierdzają zatem, jak wysoce skuteczna jest normobaria. Autyzm to zaburzenie na ten moment nieuleczalne, ale należy stosować regularną, kompleksową terapię, która przynosi wiele zauważalnych korzyści w codziennym życiu chorego i jego najbliższego otoczenia. Jej świetne uzupełnienie może stanowić tlenoterapia.

Wspomaganie leczenia zespołu Aspergera 

Zespół Aspergera to jednostka chorobowa, przez niektórych uważana za łagodną formę autyzmu. To zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego, objawiające się między innymi w problemach z komunikowaniem w społeczeństwie. Osoby z zespołem Aspergera mają często specyficzne zainteresowania i większą część czasu poświęcają rozwijaniu swojego hobby, przebywając we własnym, zamkniętym świecie. Niejednokrotnie występują także natręctwa i powtarzające się schematy w zachowaniu. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do autyzmu, schorzenie to nie stanowi przeszkody w rozwoju umysłowym – nierzadko stwierdza się bardzo wysoki iloraz inteligencji u osób, u których występuje zespół Aspergera.

Komora normobaryczna, dzięki panującemu w niej wysokiemu ciśnieniu, umożliwia znacznie zwiększoną wchłanialność tlenu do tkanek, w tym do komórek nerwowych. Proces odbywa się dzięki wysyceniu tlenem hemoglobiny oraz rozpuszczeniu tego pierwiastka w osoczu krwi. Dotlenienie poprawia krążenie krwi, a dzięki temu łatwiej usuwa ona toksyny i zbędne substancje z organizmu. Podawanie dużych dawek tlenu zapobiega powstawaniu stanów zapalnych ośrodkowego układu nerwowego.

Wyższa niż normalnie ilość tlenu we krwi stymuluje produkcję antyoksydantów, które przyczyniają się do dłuższego życia i lepszego funkcjonowania komórek. Regeneracja struktur mózgowych sprzyja poprawie ogólnego samopoczucia, polepsza koncentrację i redukuje poziom stresu u osób cierpiących na zespół Aspergera.

Komora normobaryczna umożliwia naturalną regenerację, która jednak nie powinna zastępować tradycyjnych metod leczenia zaleconych przez lekarza. Tlenoterapia może stanowić jedynie dodatek w codziennych staraniach o lepsze samopoczucie osoby z zespołem Aspergera. Proces leczniczy składa się z serii wizyt w komorze normobarycznej. W przypadku większości dzieci z zespołem Aspergera, tlenoterapia jest chętnie przez nie stosowana –wykazują duże zainteresowanie przebiegiem całego procesu i często proszą o wyjaśnienie działania sprzętu.

Badania:

  1. Kostiukow A, Samborski W. The effectiveness of hyperbaric oxygen therapy (HBOT) in children with autism spectrum disorders. Pol Merkur Lekarski. 2020 Feb 26;48(283):15-18. PMID: 32218399.
  2. Rossignol DA, Rossignol LW, Smith S, Schneider C, Logerquist S, Usman A, Neubrander J, Madren EM, Hintz G, Grushkin B, Mumper EA. Hyperbaric treatment for children with autism: a multicenter, randomized, double-blind, controlled trial. BMC Pediatr. 2009 Mar 13;9:21. doi: 10.1186/1471-2431-9-21. Erratum in: BMC Pediatr. 2012 Dec;42(4):236. PMID: 19284641; PMCID: PMC2662857.
  3. Harch PG, McCullough, The Oxygen Revolution, „Hyperbaric Oxygen Therapy: The Groundbreaking New Treatment”, Hatherleigh Press, Hobart, Nowy Jork, 2010.
Umów się na wizytę
linia
linia

Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny termin wizyty.


500 521 051
biuro@tlen-terapia.pl

 

Zarezerwuj wizytę