Bóle kręgosłupa

Wszechstronność tlenoterapii (bóle kręgosłupa i ich redukcja za pomocą hiperbarii)

Leczenie rozmaitych schorzeń tlenem pod zwiększonym ciśnieniem staje się w Polsce coraz popularniejsze, podczas gdy w niektórych zachodnich krajach jest to już standard. W katalogu chorób najczęściej wspomaganych hiper- i normobarią znajdują się choroby skórne i oparzenia, zaburzenia neurologiczne, zapalenia i martwice tkanek czy zespół stopy cukrzycowej. Warto również wymienić inne przypadki, w których będzie wyjątkowo korzystna. Chroniczne bóle kręgosłupa o rozmaitym podłożu są jednymi z nich.

Jak działa tlenoterapia?

Tlenoterapia jest korzystna w leczeniu tak wielu schorzeń, dzięki większemu utlenieniu tkanek. Jak jednak dokładnie lepiej ten mechanizm? Podczas seansu w komorze hiperbarycznej, na skutek wysokiego ciśnienia, tlen transportowany jest do komórek zarówno poprzez wiązania z hemoglobiną, jak i w formie rozpuszczonej - w osoczu krwi. Oddychanie czystym tlenem powoduje wzrost nasycenia krwi tym pierwiastkiem do poziomu nawet 20 ml/l. Tak wysokie stężenie tlenu jest nieosiągalne podczas oddychania powietrzem w warunkach atmosferycznych.

Tlenoterapia – bóle kręgosłupa zredukowane w znacznym stopniu

Stany bólowe kręgosłupa mogą mieć rozmaite przyczyny, takie jak infekcje, degeneracja kości czy jego nadmierne obciążenie, będące powodem mikrouszkodzeń tkanki kostnej. W większości przypadków ulgę przynosi regeneracja tkanek, a ta jest przyspieszona poprzez wysokie stężenie tlenu w organizmie. Stymulowana zostaje wówczas produkcja komórek macierzystych, zastępujących komórki zniszczone. Ponadto, większą aktywność wykazują leukocyty biorące udział w reakcjach immunologicznych, a także wydajniej usuwane są szkodliwe substancje. Bóle kręgosłupa zostają zredukowane, ponieważ zwalczone zostają także infekcje i stany zapalne układu kostnego.

Powyższe korzyści skłaniają do korzystania z zabiegu, jakim jest tlenoterapia. Bóle kręgosłupa nie mogą być jednak leczone jedynie za jej pomocą – nie powinno się rezygnować z bazowych metod leczenia, a hiperbarię można traktować jedynie jako uzupełnienie rehabilitacji.

Badania:

  1. Katznelson R, Segal SC, Clarke H. Successful Treatment of Lower Limb Complex Regional Pain Syndrome following Three Weeks of Hyperbaric Oxygen Therapy. Pain Res Manag. 2016;2016:3458371. doi: 10.1155/2016/3458371. Epub 2016 Mar 30. PMID: 27445607; PMCID: PMC4904619.
  2. Sutherland AM, Clarke HA, Katz J, Katznelson R. Hyperbaric Oxygen Therapy: A New Treatment for Chronic Pain? Pain Pract. 2016 Jun;16(5):620-8. doi: 10.1111/papr.12312. Epub 2015 May 19. PMID: 25988526.
Umów się na wizytę
linia
linia

Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny termin wizyty.


500 521 051
biuro@tlen-terapia.pl

 

Zarezerwuj wizytę