Ginekologia i położnictwo

Ginekologia i położnictwo - tlenoterapia hiperbaryczna po porodzie i w chorobach układu płciowego

Podczas wizyty w komorze hiperbarycznej pacjent oddycha wysoko stężonym tlenem podawanym w wysokim ciśnieniu. W takich warunkach tlen z łatwością przenika do tkanek, nawet tych, które na ogół charakteryzują się słabym utlenowieniem. Wysokie nasycenie krwi tlenem, jakie jest osiągane dzięki tlenoterapii, jest niemożliwe do uzyskania w warunkach atmosferycznych. Niezwykle korzystne działanie terapii hiperbarycznej zostało wielokrotnie udowodnione, a technika ta jest coraz szerzej stosowana i stanowi przedmiot dalszych badań. Jedną z możliwości terapii tlenem pod wysokim ciśnieniem jest wspomaganie regeneracji organizmu kobiety po porodzie.

Szybki powrót do pełni sił po porodzie dzięki skutecznemu dotlenieniu tkanek

Ciało kobiety narażone jest na ogromny wysiłek nie tylko podczas porodu, ale także w czasie trwania ciąży. Wielomiesięczne obciążenie organizmu oraz regeneracja poporodowa w towarzystwie wymagającego noworodka sprawiają, że kobiecy organizm przeżywa prawdziwy szok. Codzienny wysiłek, wahania hormonów i gojenie się ran – właśnie z tym mierzy się świeżo upieczona mama. Na szczęście może tutaj pomóc skorzystanie z dobrodziejstw, jakie niesie tlenoterapia hiperbaryczna.

Odpowiednie dotlenienie pomaga szybciej obkurczać się ścianom macicy i umożliwia wydajne zastępowanie uszkodzonych komórek nowymi. Również w przypadku porodu przez cesarskie cięcie, tlenoterapia hiperbaryczna ma wpływ na szybsze zasklepianie rany. Ponadto sprzyja ono polepszeniu ogólnego samopoczucia fizycznego kobiety i poprawie nastroju. Korzystając z tej niezwykłej metody można samodzielnie przekonać się o skróconym czasie rekonwalescencji i napływie sił witalnych.

Tlenoterapia w chorobach ginekologicznych

Poza regeneracją po ciąży, tlenoterapia hiperbaryczna może być z powodzeniem stosowana w przebiegu chorób narządów kobiecych. Wysokie stężenie tlenu sprzyja dezaktywacji bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych za powstawanie wielu stanów zapalnych. Dobre dotlenienie tkanek przyspiesza również usuwanie toksyn.

Tlenoterapia hiperbaryczna po porodzie oraz w przypadku schorzeń ginekologicznych zalecza infekcje narządów płciowych i układu moczowego, a także zapobiega powstawaniu nowych - stymulując komórki odpornościowe do pracy.

Rosyjscy lekarze zalecają tlenoterapię również w następujących przypadkach:

 • wewnątrzmaciczne niedotlenienie płodu,
 • zagrożenie poronieniem,
 • niedożywienie płodu,
 • ciąża immunokonfliktowa,
 • ciąża z towarzyszącymi patologiami
 • patologia układu hormonalnego,
 • niepłodność o różnej etiologii,
 • niewydolność łożyska,
 • gestoza w czasie ciąży,
 • nieprawidłowość miesiączkowania,
 • przewlekłe choroby zapalne narządów miednicy.

W powyższych sytuacjach umówienie wizyty proszę poprzedzić konsultacją z lekarzem prowadzącym.

Odnośniki:

 1. Germonpre P, Levie P, Dehalleux C, Caers D. ENT indications for Hyperbaric Oxygen Therapy. B-ENT. 2016;Suppl 26(1):87-106. PMID: 29461736.
 2. https://pericentr.ru/article/1037/
 3. https://www.medicina.ru/diagnostika-i-lechenie/giperbaricheskaya-oksigenatsiya-gbo/

 

Umów się na wizytę
linia
linia

Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny termin wizyty.


500 521 051
biuro@tlen-terapia.pl

 

Zarezerwuj wizytę