Borelioza

Borelioza (choroba z Lyme) – komora hiperbaryczna jako element terapii

Borelioza to choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze podczas ugryzienia. Zazwyczaj objawy boreliozy są podobne do grypy, może pojawić się również drętwienie języka i kończyn oraz stany depresyjne. Objawy często mogą występować nawet po długim czasie od zakażenia, co często utrudnia rozpoznanie choroby. Niepokojącym znakiem, występującym od razu, który powinien skłonić do szybkiej diagnostyki, jest rumień wędrujący w kształcie pierścienia. Najczęściej pojawia się on na skórze wokół ugryzienia, ale istnieje możliwość wystąpienia także w innym miejscu. Największe zagrożenie dla człowieka stanowią powikłania występujące w zaawansowanej fazie choroby – pogorszenie pracy ośrodkowego układu nerwowego, bezwład mięśni czy reumatoidalne zapalenie stawów.

W jaki sposób normobaria wspiera leczenie boreliozy?

Komora hiperbaryczna bazuje na podawaniu do organizmu tlenu pod wysokim ciśnieniem. W takich warunkach łatwiej wchłania się on do tkanek. W przypadku boreliozy, zwiększone stężenie tlenu jest nie tylko korzystne dla organizmu, jak to bywa w leczeniu wielu schorzeń, ale jednocześnie zabija bakterie boreliozy w ciele człowieka. Jak to się dzieje? Prętek borrelii to bakteria beztlenowa i toleruje stężenie tlenu w organizmie nie wyższe niż 20% - dużo mniejsze niż w ziemskiej atmosferze. Duże stężenie tlenu we krwi na skutek terapii normobarycznej sprawia, że rozwój boreliozy zostaje zakłócony.

Poza obniżeniem aktywności bakterii, terapia tlenowa przynosi wiele innych korzyści, takich jak wzmocnienie organizmu i zmniejszenie ryzyka skutków ubocznych choroby, a także przyspieszone wydalanie toksyn. Zwiększona ilość tlenu w organizmie poprawie także ogólne samopoczucie psychiczne, a także wpływa korzystnie na funkcjonowanie stawów, które często atakuje borelioza.

Terapia normobaryczna u osób dotkniętych boreliozą wymaga regularności. Warto pamiętać, że podczas terapii pacjenci mogą odczuwać skutki uboczne w postaci gorączki czy bólów i zawrotów głowy; to jednak normalna reakcja organizmu, która wiąże się z uwalnianiem toksyn podczas umierania szkodliwych bakterii. Mnogość korzyści płynąca z tlenoterapii w leczeniu boreliozy sprawia, że warto wypróbować tę metodę, jako dodatkową formę wsparcia organizmu w walce z chorobą.

Badania:

  1. Huang CY, Chen YW, Kao TH, Kao HK, Lee YC, Cheng JC, Wang JH. Hyperbaric oxygen therapy as an effective adjunctive treatment for chronic Lyme disease. J Chin Med Assoc. 2014 May;77(5):269-71. doi: 10.1016/j.jcma.2014.02.001. Epub 2014 Apr 13. PMID: 24726678.
  2. Jain KK. Textbook of hyperbaric medicine. In: Fife WP, Fife CE, editors. Hyperbaric oxygen therapy in chronic Lyme disease. 5th ed. Germany: Hogrefe & Huber; 2009.
Umów się na wizytę
linia
linia

Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny termin wizyty.


500 521 051
biuro@tlen-terapia.pl

 

Zarezerwuj wizytę