Jak to działa

Tlenoterapia – jak to działa?

Działanie komory tlenowej polega na podawaniu pacjentowi silnie stężonego tlenu pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne. Szeroki wachlarz zastosowań tlenoterapii pozwala stwierdzić, iż jest to środek na wzmocnienie organizmu, wspomaganie leczenia oraz profilaktykę procesów starzenia.

Dlaczego dotlenienie organizmu jest tak korzystne?

Podczas seansu tlenoterapii, pacjent oddycha powietrzem ze znacznie zwiększoną zawartością tlenu lub czystym tlenem. Pozwala to na przekazanie większej ilości tego pierwiastka z pęcherzyków płucnych do krwi, za pomocą której jest on transportowany do tkanek całego ciała. Prawie wszystkie procesy metaboliczne zachodzą w komórkach organizmu człowieka przy obecności tlenu. Większa jego ilość przyspiesza uwalnianie energii i usprawnia rozmaite szlaki metaboliczne. Silne dotlenienie komórek tworzących tkanki sprzyja ich regeneracji i gojeniu się ran. Warto pamiętać, że krew również jest tkanką i jej dotlenienie wpływa na sprawniejszą odpowiedź immunologiczną podczas infekcji bakteryjnych i w stanach zapalnych. Ponadto, przyspieszony zostaje proces rekonwalescencji po zabiegach i operacjach.

Tlenoterapia tlenem to także sposób za spowolnienie procesu starzenia komórek oraz możliwość poprawy ogólnej sprawności organizmu poprzez poprawę odżywienia tkanek. Ten rodzaj terapii charakteryzuje się brakiem ograniczeń wiekowych oraz znikomą inwazyjnością.

Wszechstronna komora dostosowana również do dzieci

Uniwersalna komora tlenowa może pracować zarówno w trybie hiperbarycznym, jak i normobarycznym. W obu wariantach ciśnienie jest podwyższone, jednak druga opcja nie wymaga użycia maski tlenowej podczas sesji, co jest szczególnie wygodne podczas użytkowania komory przez dzieci. Zawartość tlenu jest niższa w terapii normobarycznej, ale efekty są zbliżone w obu przypadkach.

Jak wygląda sesja terapeutyczna?

Podczas korzystania z tlenoterapii, pacjent przebywa w komorze, która pomieści jedną osobę dorosłą bądź dorosłego z małym dzieckiem. Tlen podawany jest przez specjalną maskę w przypadku pracy hiperbarycznej lub bezpośrednio do komory w trybie normobarycznym. Wrażenie klaustrofobii jest zredukowane dzięki wyposażeniu urządzenia w szerokie okno. Ponadto, uczestnik terapii otrzymuje wodę nasyconą wodorem. Jego cząsteczkowa postać jest najskuteczniejszym antyoksydantem, który może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca i spowolnienia procesów starzenia.

Znaczenie komórek macierzystych w tlenoterapii

Dostarczenie większych ilości tlenu do tkanek pobudza je do pracy i zwiększa wydajność procesów wewnątrzkomórkowych w komórkach już istniejących. Tlenoterapia jest wysoce korzystna jeszcze pod jednym względem – sprzyja powstawaniu komórek macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotna postać komórek, które mają zdolność do przekształcania w wyspecjalizowane jednostki, w zależności od tego, w jakiej tkance zostaną umieszczone. W ciele człowieka ich namnażanie umożliwia odbudowę i zastępowanie uszkodzonych komórek. Dostarczenie tlenu hiperbarycznego motywuje szybsze powstawanie komórek macierzystych (nawet 8 razy szybciej). Wzrost ich ilości znacznie zwiększa zdolności organizmu do samowyleczenia.

Umów się na wizytę
linia
linia

Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny termin wizyty.


500 521 051
biuro@tlen-terapia.pl

 

Zarezerwuj wizytę